info@jtarge.com 0850 420 19 24 31400 HMKÜ TGB Alanı Teknopark

Arthroscopy Bur

Artroskop

Artroskopik sistemlerin ana elemanı skop, teleskop veya kamera isimleriyle de anılan artroskopun kendisidir. Soğuk ışık kaynağından aldığı ışığı ileterek görüntünün yakalanmasını sağlayan ince optik bir tüp olan artroskop; mercek, ışık kablosu bağlantısı, bir seri lens ve ışığı eklem içerisine yansıtan optik kablodan oluşur. Artroskop künt bir trokar aracılığıyla ekleme gönderilen ve sıvı akışının da sağlandığı bir kanulun içerisine sığacak biçimde tasarlanmıştır.

Artroskopik El Aletleri

Artroskopide problar, makaslar, yakalayıcı forsepsler (grasper), bıçaklar, sütür geçiriciler, motorlu traşlayıcı aletler, radyofrekans aletleri gibi birçok el aleti kullanılmaktadır. Artroskopi için gerekli el aletleri cerrahın tercihine, uygulanan prosedüre ve uygulandığı ekleme göre çeşitlilik göstermektedir.

Motorlu Kesici ve Traşlayıcı El Aletleri (Shaver)

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artroskopik kesici ve traşlayıcı el aletleri, rutin artrsokopi uygulamalarında daha iyi görüntü sağlanması ve tedavi edici amaçlarla giderek daha sıklıkla kullanılmaktadır.

Motorlu kesici ve traşlayıcı el aletleri her ikisinde de eşleşen iki açıklığı bulunan, iç içe geçmiş iki silindirden oluşur. İçteki silindir diğerinin içerisinde döner ve açıklığının keskin kenarları sayesinde aspiratörle çekilen yumuşak dokuları keserek eklemin dışarısına alır. Aynı zamanda arkalarında bulunan aspiratör girişleri ile ayarlanabilen miktarda aspirasyon yapabilirler.

Yumuşak dokuyu kesmek için tasarlanmış el aletleri 1800-2000 rpm dönüş hızında ve osilasyon modunda optimum çalışırlar. Kemik rezeksiyonu için geliştirilen el aletleri ise 5000 rpm gibi yüksek devir hızlarında ve öne dönüş modunda en iyi sonuç verirler. “Bur” olarak adlandırılan bu kemik kesici aletler uç tiplerine göre silindirik veya top uçlu olarak ayrılırlar

Sipariş Ver