info@jtarge.com 0850 420 19 24 31400 HMKÜ TGB Alanı Teknopark

Arthroscopy RF

Artroskop

Artroskopik sistemlerin ana elemanı skop, teleskop veya kamera isimleriyle de anılan artroskopun kendisidir. Soğuk ışık kaynağından aldığı ışığı ileterek görüntünün yakalanmasını sağlayan ince optik bir tüp olan artroskop; mercek, ışık kablosu bağlantısı, bir seri lens ve ışığı eklem içerisine yansıtan optik kablodan oluşur. Artroskop künt bir trokar aracılığıyla ekleme gönderilen ve sıvı akışının da sağlandığı bir kanulun içerisine sığacak biçimde tasarlanmıştır.

Artroskopik El Aletleri

Artroskopide problar, makaslar, yakalayıcı forsepsler (grasper), bıçaklar, sütür geçiriciler, motorlu traşlayıcı aletler, radyofrekans aletleri gibi birçok el aleti kullanılmaktadır. Artroskopi için gerekli el aletleri cerrahın tercihine, uygulanan prosedüre ve uygulandığı ekleme göre çeşitlilik göstermektedir.

Artroskopik Radyofrekans Aletleri (RF)

Radyofrekans aletleri yumuşak dokuların kesilmesi ve özellikle kanama kontrolü sağlanmasında büyük rol oynarlar. Radyofrekans (RF) aletleri yarattıkları yüksek frekanslı elektromanyetik akımın dokulardan geçerken oluşturduğu ısı sonucu dokular üzerindeki etkilerini gösterirler. Akımın aletin ucundan hastaya takılı bir pede aktarıldığı monopolar ve aletin ucundaki iki elektrod arasında akımın sağlandığı bipolar RF sistemleri artroskopik olarak kullanılmaktadır. RF aletlerinin dokular üzerindeki etkisi aktarılan ısı miktarına bağlıdır. Daha düşük ısılarda kollajenin denature olması sonucu yumuşak dokuların yaklaşık yarısı kadar küçülmesine neden olurken, daha yüksek ısılar kollajeni tamamen yok eder ve sıklıkla doku ablasyonu ve debridmanında kullanılırlar.

Sipariş Ver